Apple iPhone 17e
Τεχνικά χαρακτηριστικά Apple iPhone 17e
Γενικά
| Μάρκα | Apple |
| Μοντέλο | iPhone 17e |
| Εναλλακτικό όνομα | A3634 (Διεθνές) A3575 (Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Μεξικό, Καναδάς, Διεθνές) A3635 (Κίνα) iPhone18,5 (Διεθνές) |
| Ανακοινώθηκε | Δευτέρα, 02 Μαρτίου 2026 |
| Κυκλοφόρησε | Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2026 |
| Κατάσταση | Διαθέσιμο |
| Τιμές | €684 £579 |
Σχεδιασμός
| Ύψος | 146.7 mm (5.78 ίντσες) |
| Πλάτος | 71.5 mm (2.81 ίντσες) |
| Πάχος | 7.8 mm (0.31 ίντσες) |
| Βάρος | 169 g (5.96 oz) |
| Υλικά κατασκευής | Πίσω: Γυαλί Πλαίσιο: Αλουμίνιο Μπροστά: γυαλί Ceramic Shield 2 |
| Χρώματα | Μαύρος, Ροζ, Λευκό |
| Ανθεκτικότητα | Αεροστεγές και ανθεκτικό στο νερό (βυθιζόμενο έως 6 μ για 30 λεπτά) |
| Πιστοποιήσεις ανθεκτικότητας | IP68 |
Οθόνη
| Τύπος οθόνης | Super Retina XDR OLED |
| Μέγεθος οθόνης | 6.1 ίντσες |
| Ανάλυση | 1170 × 2532 pixels |
| Αναλογία διαστάσεων | 19.5:9 |
| Πυκνότητα pixel | 460 ppi |
| Αναλογία οθόνης/σώματος | ≈ 86% |
| Μέγιστη φωτεινότητα | 1200 cd/m² |
| Προστασία οθόνης | Αντιανακλαστική επίστρωση, Γυαλί Ceramic Shield 2, Mohs επίπεδο 5 |
| Οθόνη αφής | Ναι |
| Λειτουργίες οθόνης | Χωρητική οθόνη αφής HDR10 Οθόνη πολλαπλής αφής |
Εξοπλισμός
| Chipset | Apple A19 |
| Πυρήνες CPU | 6 |
| Τεχνολογία κατασκευής | 3 nm |
| Μέγιστη συχνότητα CPU | 4.26 GHz |
| Αρχιτεκτονική CPU | 64-bit |
| Μικροαρχιτεκτονική | 2x 4.26 GHz – Performance cores 4x 2.60 GHz – Efficiency cores |
| Τύπος μνήμης | LPDDR5X |
| GPU | Apple A19 GPU (5 πυρήνες) |
| Μνήμη RAM | 8GB |
| Αποθήκευση | 256GB, 512GB |
| Τύπος αποθήκευσης | NVMe |
| Εκδόσεις | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Επεκτάσιμη αποθήκευση | Όχι |
Λογισμικό
| Λειτουργικό σύστημα | iOS 26.3, Αναβάθμιση σε iOS 26.4 |
Κύρια κάμερα
| Υποστήριξη κάμερας | Ναι |
| Μονή κάμερα | 48 MP, ƒ/1.6, 26 mm ( Ευρυγώνιος φακός ), 0.7 μm, 1/2.55" Μέγεθος αισθητήρα Οπτική σταθεροποίηση εικόνας (OIS) PDAF |
| Υποστήριξη φλας | Ναι |
| Τύπος φλας | Διπλό LED Dual-Tone φλας |
| Χαρακτηριστικά | Υψηλό Δυναμικό Εύρος (HDR) Πανόραμα |
| Υποστήριξη βίντεο | Ναι |
| Ανάλυση βίντεο | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120/240 fps |
| Λειτουργίες βίντεο | 3D (spatial) audio, Dolby Vision HDR, Οπτική σταθεροποίηση εικόνας (OIS), Στερεοφωνική ηχογράφηση |
Selfie κάμερα
| Υποστήριξη κάμερας | Ναι |
| Μονή κάμερα | 12 MP, ƒ/1.9, 23 mm ( Ευρυγώνιος φακός ), 1.0 μm, 1/3.6" Μέγεθος αισθητήρα |
| Χαρακτηριστικά | Dolby Vision HDR Υψηλό Δυναμικό Εύρος (HDR) |
| Υποστήριξη βίντεο | Ναι |
| Ανάλυση βίντεο | 2160p @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 25/30/60/120 fps |
| Λειτουργίες βίντεο | 3D (spatial) audio, Dolby Vision HDR, Στερεοφωνική ηχογράφηση |
| Αισθητήρες | Αισθητήρας βάθους/βιομετρικός, SL 3D |
Μπαταρία
| Τύπος | Li-Ion |
| Χωρητικότητα | 4005 mAh |
| Ισχύς ενσύρματης φόρτισης | 15 W |
| Υποστήριξη ασύρματης φόρτισης | Ναι |
| Ισχύς ασύρματης φόρτισης | 15 W |
| Χαρακτηριστικά | Ασύρματη φόρτιση MagSafe Ασύρματη φόρτιση Qi2 Ενσύρματη φόρτιση από 0–50% σε 30 λεπτά (όπως αναφέρεται) |
Δίκτυα
| Κάρτες SIM | Διπλή SIM (Nano-SIM + eSIM + eSIM) Διπλή SIM (eSIM + eSIM) Διπλή SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Υποστήριξη VoLTE | Ναι |
| Ταχύτητες δεδομένων | 5G, LTE, HSPA |
| Ζώνες 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Ζώνες 3G | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| Ζώνες 4G | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b53 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| Ζώνες 5G | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n53 (2500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Συνδεσιμότητα
| Υποστήριξη Wi-Fi | Ναι ( Wi-Fi 6 ) |
| Πρότυπα Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Λειτουργίες Wi-Fi | Dual-band, Κινητό Hotspot |
| Υποστήριξη Bluetooth | Ναι, v5.3 |
| Θύρες USB | USB Type-C 2.0 |
| Συνδεσιμότητα USB | Φόρτιση μέσω USB, Συσκευή μαζικής αποθήκευσης USB (UMS) |
| Υποστήριξη GPS | Ναι |
| Λειτουργίες GPS | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, NavIC, QZSS |
| Υποστήριξη NFC | Ναι |
Πολυμέσα
| Ηχείο | Ναι |
| Υποδοχή ακουστικών | Όχι |
| Ήχος | Στερεοφωνικά ηχεία |
| Ραδιόφωνο FM | Όχι |
Χαρακτηριστικά
| Αισθητήρες | Επιταχυνσιόμετρο Βαρόμετρο Πυξίδα Face ID Γυροσκόπιο Αισθητήρας εγγύτητας |
| Ειδικά χαρακτηριστικά | Apple Pay (πιστοποιημένο από Visa, MasterCard, AMEX) Επείγουσα κλήση SOS, Μηνύματα και Find My μέσω δορυφόρου |
Αποποίηση ευθυνών: Δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι οι πληροφορίες αυτής της σελίδας είναι 100% σωστές.
Φωτογραφίες Apple iPhone 17e
Συχνές ερωτήσεις
-
Ποια είναι η τιμή του Apple iPhone 17e;
Η τιμή του Apple iPhone 17e είναι €684 και ενδέχεται να αλλάξει τις επόμενες ημέρες.
-
Ποια είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας του Apple iPhone 17e;
Το Apple iPhone 17e κυκλοφόρησε επίσημα στις Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2026.
-
Διατίθεται το Apple iPhone 17e στα καταστήματα;
Ναι, το Apple iPhone 17e διατίθεται στα καταστήματα επειδή παραμένει σε παραγωγή.
-
Ποιο είναι το βάρος του Apple iPhone 17e;
Το Apple iPhone 17e ζυγίζει περίπου 169 γραμμάρια.
-
Ποιο είναι το μέγεθος οθόνης του Apple iPhone 17e;
Η οθόνη του Apple iPhone 17e έχει διαγώνιο 6.1 ίντσες.
-
Υποστηρίζει το Apple iPhone 17e δίκτυα 5G;
Ναι, το Apple iPhone 17e υποστηρίζει δίκτυα 5G στις ζώνες n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79.
-
Πόσες κάμερες έχει το Apple iPhone 17e;
Το Apple iPhone 17e διαθέτει Μονή κάμερα στο πίσω μέρος και Μονή κάμερα για selfies.